LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Ty stromy musí pryč, chci se tu pořádně rozhlídnout.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Legenda jménem Chroust, publikace o životě Vladimíra Procházky
Metodika základů lezení na umělé stěně
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula

Závody
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP v paralezení Innsbruck (24.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13491
2.Šindel 12506
3.Votoček 12190
Bouldry:
1.Stráník 11106
2.Volf 11103
3.Konečný 11000
Hory:
1.Groš 8152
2.Rojko 6917
3.Černý 6808

Výsledky
MČR obtížnost (01.06)
ČP obtížnost Praha (18.05)
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)

Deníčky
5583 lezců
1108923 cest
Nové přelezy:
Sportbohre 9-
Život Na H 10+
Achilles S 8A
Za Plotom 9+
SARS 8B
Sviní Pono 8C
Švajc 3 7C
Ajo En Vag 7C
Follow The 10+
Princ A Ch 9

Stěny
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
SAUNA - Plzeň
Rock 'n' Wall - Plzeň

Prodejny
Rock Point Plzeň Americká - Plzeň
Outdoor Centrum Rock Point Masarykova - Brno
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Velikonoční Dachstein 2007

Pěkný den. Pro zlepšení vaší nálady (a v neposlední řadě mojí, protože se doma nudim se sadrou na noze), vám prináším akčně - informativní report z prodlouženého velikonočního víkendu víkendu. Ať se líbí?

zůčastnění: Ondra, Valli, Maťo a Vojta

pátek 6.4. 2007
příjezd

Sraz naplánovaný na 6:00 vyšel dobře. Po naložení veškerého proviantu do nízkonákladového vozidla SKODA OCTAVIA jsme se jen zastavili pro Vojtovy pohorky a vyrazili směr České Budějovice - Horní Dvořiště - Linz - Gmunden - Bad Ischl - Gosau. Po 5-ti hodinách a několika málo minutách zastavujeme na parkovišti u Gosau See (920m).


Parkoviště u Gosausee (autor: M. Bachura)


Na slunkem rozpáleném asfaltu balíme věci do batohů a konzumujeme první sadu řízků. Výhled na Dachstein je dechberoucí a začínáme se těšit. Nadšení nás přecházi přibližně po dvou hodinách, kdy už ve svahu nad třetím jezerem zjišťujeme, že můj plán "do osmi vyběhnem na chatu" ztrácí reálné obrysy. Bojujeme s měkkou krupicí, kterou by sněhem nepojmenoval ani ten největší nadšenec a pomalu stoupáme, střídavě na sněžnicích, pak na mačkách a pak zase na sněžnicích. V osmnáctistech metrech nás opouští sluníčko a s ním i dobrá nálada.


Poslední zbytky dobré nálady v cca 1800m (O. Vacek)


S čelovkami a posledními zbytky morálu se hrabeme teplou nocí k místům, kde je snad chata a možná i plně obsazený winterraum. To se zaplaťbůh nenaplňuje, a tak nás po příjemných osmi hodinách a třiceti minutách výstupu vítají tři čeští skialpinisté, kteří nám z terasy svítili čelovkou, abychom trefili?v půl jedenácté dorážíme na místo, které bude na další dvě noci naším útočištěm - Adamek Hütte (2200m). Následuje druhá sada řízků a spánek spravedlivých?Adamek Hütte (2196m) a Schneebergwand - v té je vyjištěno také několik pěkných cest (M. Bachura)


sobota 7.4. 2007
lezení

Spali jsme dlouho. Ne však tolik, abychom nebyli schopni (po třetí sadě řízků) nastoupit do Niederer Schreiberwand do cesty Hüttenpfeiler, klasifikované stupněm II+ až IV-. Pravda, žádné lezecké terno, ale co. S batohem, 9 délek a na začátku dubna - má to svoje kouzlo?


Niederer Schreiberwand - červeně Hüttenpfeiler IV-, modrá slanění, zelená je poslední délka cesty Diagonale V+ (M. Bachura)Parádní lezení? vzadu Höher Dachstein (V. Wojnarová)


Nastupujeme ve dvou dvojicích za sebou, jako první já a Valli, za námi Maťo a Vojta. Vybaveni dvojčaty, cca 10 expreskami a nějakými těmi smyčkami a karabinami do dvojice stoupáme vzhůru a užíváme si místní dokonale hrubé vápno, ktreré je navíc nadstandartně odjištěno. V polovině si dáváme svačinku, fotíme a vychutnáváme si i solidní počasí?

Vše jde jako po másle, a tak, si jako poslední délku vybírám do cesty nepatřící čtyřicetimetrovou spáru cesty Diagonale (V+). Poté, co jsem se v ní málem posral, lezou Maťo a Vojta normální cestou a Valli za mnou haleká, jaká že je to paráda?

Po půlhodince na vrcholku se jmeme slaňovati, a za drobného sněžení a citelného ochlazení míříme vstříct čtvrté sadě řízků. A jako by se to mělo stát na této akci tradicí, do chaty dorážíme až za svitu čelovek. Našimi sousedy se pro dnešní noc stávají jiní tři češi - postarší pán a paní, pravděpodobně se synem. Moc toho asi nenaspali, protože v dobré náledě z vydařeného dne děláme tlumený bordel pozdě do noci?

neděle 8.4 2007
Höher Dachstein

Tentokrát vstáváme brzy. Snídáme pátou sadu řízků. Krátce po sedmé vyrážíme v husté mlze na Gousaugletcher a stoupáme k sedlu Oberer Windlucke (2750m). Mlha je hustá, že by se dala krájet, a na první pohled to vůbec nevypadalo dobře. Po chvíli usuzujeme, že se radši navážeme. To náš postup ještě spomalilo, ale co by člověk neudělal pro pověst zodpovědného českého horolezce. Naši spolunocležnící vyráželi směrem k vrcholku těsně před námi. Postarší paní to otočila po 20ti metrech. Její extrémní outdoorové kalhoty z vysrážené bavlny od firmy Rejoice se jí patrně zdály nedostačující. Dobře udělala. Její muž a syn však nasadili rychlé tempo, a po chvíli nám zmizeli z očí, a tak bylo slyšet jen zvuky jejich mokasín, osazených rámovými mačkami z dob krále klacka, jak se zakusují do ztvrdlého firnu?


Poslední metry pod vrcholem (M. Bachura)


Po třech a půl hodinách je doháníme a dozvídáme se, že to v téhle mlze vzdávají a otáčí to dolů. Díky. Po třiceti krocích se nám totiž před očima z mlhy vynoří sedlo, a následně i celý Dachstein. Mlha je pryč.

Po obligátní fotce v sedle vyrážíme po zasněženém kletersteigu na vršek. Místy se můžeme odsedkou cvaknout do ocelového lana, ale po většinu času se musíme spolehnout na přední hroty maček a ostré cepíny. Kolem dvanácté pak vítězně dobýváme vrcholek (2997m), fotíme se u vrcholového kříže a devastujeme (za vydatné pomoci havrana dachsteinského) šestou, a poslední, sadu řízků.


Höher Dachstei 2997m a v rakouský neodmyslitelný kříž. (V. Žilka)


Sestup je za už výrazně lepšího počasí o mnoho rychlejší. V sedle jsme o půl druhé a na Adámku před třetí, a to i přes časté zastávky na fotografování. Na terase pak padá rozhodutí sejít ještě dnes dolů k autu, abychom si mohli velikonoční pondělí patřičně vychutnat v pohodlí travnatých ploch u Halltstadtského jezera.


sestup na sněžnicích (O. Vacek)


K odpolednímu se sníh díky sluníčku stává namoklou břečkou. I díky této skutečnosti se sestup stává spíše soukromým SnowShoe FreeRide Contest a my soutěžíme v tom, kdo hodí lepší držku. Nejnáročnější a nejprudší pasáže pak překonáváme stylem AssRide (Prdeling, poprdelidolu) a se snižující se viditelností se zvyšuje naděje dalšího čelovkového dojezdu.


Ohlédnutí zpět. Bylo to pěkný? (V. Žilka)


Těsně před devátou odhazujeme batohy a tulíme se k pneumatikám naší Octavie. Jsme relativně zdraví a dole.

Následuje hbitý přesun k jezeru, večeře a jasná noc u jezera. Na dobrou noc nebem prosviští malý meteor a na hvězdné obloze vykouzlí ráznou čáru za naším úspěšným výstupem.


Hüttenpfeiler za IV-, leze O. Vacek (V. Wojnarová)


pondělí 9.4. 2007
odjezd


Velikonoční pondělí je velikonoční pondělí, a tak jsme naši jedinou ženu lehce vyšlehali a k snídani si užili velikonoční nadílku v podobě beránka a několika výtečných čokoládových vajíček. Protože už jsme věděli, jaká cesta nás čeká, jeli jsme klidně a uvolněně, cesta ubíhala a téměř celé osazenstvo vozu spalo?(ten co řídil spal jen chvíli :-). Před hranicemi jsme zastavili a uvařili oběd, a nazkrácení dlouhé chvíle natáhli SlackLine. Pak už nás jen čekal znuděný celník a zácpy na českých silnicích.

Konec dobrý, všechno dobré, sláva nazdar výletu, nezmokli jsme a jsme živý.

Veselé velikonoce

Ondra alias Boni

Více o lezení v oblasti Adamek hütte na všem známých stránkách www.adamek.at resp. www.genussklettern.at

Ondřej Vacek   [úpravy] 12:02 19.05.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Řízky15:34:45 19.05.2007
Šest sad řízků pro čtyři lidi? Jestli byly v sadě aspoň dva na osobu, tak to je dohromady 48 řízečků. Dobrá práce :)
Kubaodpovědět 
 Re: Řízky16:34:26 19.05.2007
Skvělý fotky! A kuřecí nebo vepř??:)
tulakodpovědět 
  Re: Řízky17:05:42 19.05.2007
Hloupá otázka! Takový pěkný výlet vyžaduje vepřové!
Tomáš F.odpovědět 
   Re: Řízky21:23:37 19.05.2007
Sorry že zklamu, ale ty řízky byly kuřecí samožřejmě :-)
Vojtaodpovědět 
    Re: Řízky21:30:16 19.05.2007
Tak to se nemůžete divit, že jste docházeli za tmy. Kdo to jakživ viděl... podávat výkony s dietní stravou ;-)
Tomáš F.odpovědět 

 ?20:59:53 19.05.2007
Píšete že je to nadštandardne odistené. Čiže tak husto ako na bežných skalkách? Alebo sú tie rozostupy väčšie? Ak mi nerobia problém 5 mohol by som tam ísť liezť päťku? Nie je problém s orientáciou v stene?  Inak pekná akcia nech ich je čo najviac. Aj fotky sú pekné.
Miroodpovědět 
 Re: ?21:13:01 19.05.2007
Cestu, čo sme liezli my, odistili naozaj nadštandardne, naozaj to bolo každých 5 metrov oborhakované, štandy nadvojmo vykruhované. Na adamek.at keď ťukneš na klettern tak ni nahodí topo fotografie ciest aj s naznačenými isteniami.
Maťoodpovědět 
  Re: ?21:32:57 19.05.2007
OK. Díky moc.
Miroodpovědět 

 Bordel na Adámekhutte23:17:43 19.05.2007
My jsme tam byli taky, a co nás bohužel taky zaujalo

- dva pytle evidentně z velký části českého bordelu. Ještě že tam visí výrazná prosba "odpadky si odnášejte sebou", i v češtině. Různé zbytky českého jídla, kamna bez dřeva zato na na nich nalepené nějaké vlhké české noviny.

- nějaké hovado někdy v průběhu zimy nezavřelo okenice, následkem čehož se při nejbližší vichřici  poničily. Vzhledem k podílu českých návštěvníků i tohle dost možná způsobil někdo, kdo čte lezce.

jkodpovědět 
 Re: Bordel na Adámekhutte09:20:40 20.05.2007
Jojo...my jsme opouštěli winterraum myslim celkem uklizeny, i ti skialpiniste si vsechen odpad nesli pryc, stejne jako my. Jen kadiboudu za chatou nekdo nezavrel, takze byla zafoukana snehem :-/ pravda, nechavejme za sebou uklizeno, jinak na stam budou nesnaset a posleze ty winterraumy zamykat uplne...
Ondraodpovědět 

 ?05:39:19 20.05.2007
Pekny clanek, pekne fotky a urcite i fajn zazitky. Ale proc jsou na konci oznamovacich vet otazniky????????? A to skoro vsude ...
B.J.odpovědět 
 Re: ?10:09:08 20.05.2007
Netusim, zkusim s tim neco udelat, ale clanekj jsem cely s fotkama posilal adminum, a ti ho tam davali, v to mco jsem posilal otazniky nebyly...ale to bude jen nejaka mala chybka, nic zasadniho to neni :-)
Ondraodpovědět 
  Re: ?12:20:07 20.05.2007
Zdarec, bezva članek ;) Koukam, ze mate paradni bagly ;) :-D
Radim BHodpovědět 
   Re: ?14:12:42 20.05.2007
myslíš tie mnohokilové satanské bazmekty na chrbte? ;D Tie nám teda mnoho radostí do života priniesli...
odpovědět 
    Re: ?17:47:15 20.05.2007
Ne on myslí naše (meho) Berghause Craga ... ;-) Bombastickej pytel ..:D
Vojtaodpovědět 
     Re: ?17:53:28 20.05.2007
Tak ja tu všetkými mazanými spôsobmi bránim komercionalizácii a reklame(holt, ešte veľa vody v Dunaji pretečie kým mi niekto bude platiť za reklamu :( ) a ty takto ;)
Maťoodpovědět 
      Re: ?20:12:18 20.05.2007
:-D Jj, ja se snazil byt inkognito, ale nevyslo :-D
Radim BHodpovědět 
       Re: ?22:00:19 20.05.2007
Diky radime, uz se na ten baglik taky tesim...jsou proste nej...! :-) A TED UZ KONEC REKLAMY!!!
Ondraodpovědět 
        Re: ?11:25:21 21.05.2007
...vsak na sest sad rizku musi byt radny pytel, no ne?
tqodpovědět 
         Re: ?12:05:39 21.05.2007
Já řek, že na šest sad řízků musi bejt hlavně pořádně hlad ... :-D Pytel vem čert! ;-)
vojtaodpovědět 
         Re: ?12:06:01 21.05.2007
Já bych řek, že na šest sad řízků musi bejt hlavně pořádně hlad ... :-D Pytel vem čert! ;-)
vojtaodpovědět 

 Hezké!09:48:50 20.05.2007
Tak nějak takto by měly vypadat články na www.lezec.cz!Dobré informace,pěkné fotky,skromní lidé,kteří se nemusí vždy a všude vystavovat...jen tak dál!!!
Ondrouchodpovědět 
 Re: Hezké!21:06:14 20.05.2007
Super článek a super fotky!!!!:):):) Mějte se pěkně Ondro a Vali!:)
muchovmanodpovědět 

 Héézkéé10:20:58 21.05.2007
:)
Usadloodpovědět 

 Diky za hezky clanek11:26:26 21.05.2007
...potazmo i fotky jsou krasnaty...
TQodpovědět 

 pekne11:30:24 21.05.2007
Pekny clanek, dekuji.
jx zeroodpovědět 

 Soutez23:27:28 21.05.2007
Kdo najde pet rozdilu mezi patou a posledni fotkou ma predpokladam u autora clanku aspon jedno velky pivo.
B-)odpovědět 
 Re: Soutez10:15:32 22.05.2007
Rozdily nehledejte - nejsou...posledni fotka byla poslana ve velkem rozliseni a minena jako foto dne...no...zatim to nevyslo... :-)
ondraodpovědět 

 pekny17:21:30 22.05.2007
dobrej clanek Ondro! co noha, kdy ti sundaj sadru?
karelodpovědět 

 pekny17:26:46 22.05.2007
dobrej clanek Ondro! co noha, kdy ti sundaj sadru?
karelodpovědět 

 dotaz15:50:57 23.05.2007
Ahoj, mam pár dotazů:
Jak dlouho jste to lezli?
Jak dlouho to trvá od chaty k nástupu?
Nevíte někdo, za jak dlouho se dá za současných podmínek vyvalit z parkoviště na chatu? Předpokládám, že sněhu už tam moc nebude... Chystáme se tam tenhle víkend.
Dík za rady,
Ondra
Ondra Uherodpovědět 
 Re: dotaz18:08:55 23.05.2007
Takze:
-lezli jsme to volnym tempem 4hodky + 2hodkz slaneni...ale sli jsme opravdu pohodove...
-od chaty k nastupu cca 5-10minut, podle toho, kolik je snehu :-)
-snih tam ted jeste tutove je...snad ne tolik, ale myslim ze na cestu nahoru na chatu si rezervujte tak 5-6hodin...
CAU!
Ondraodpovědět 
  Re: dotaz13:17:09 31.05.2007
Ondra děkuje:-)
Ondra Uherodpovědět 

 Ondra Ondra samy Ondra21:21:39 23.05.2007
Ondra napsal clanek, Ondra ho chvali, Ondra se pta, ondra odpovida. Vas ale je.
NAtalieodpovědět 

 Lezecky pruvodce09:17:25 31.05.2007
Kdo vi kde roste lezecky pruvodce Dachstein a okoli ?
 PeSodpovědět 
 Re: Lezecky pruvodce13:16:39 31.05.2007
Jirka Novák, Severní Vápencové Alpy, myslím 1. díl.
Maj ho v Hudáči.
Jinak se dá pořídít i origo Rakouskej.
Nebo http://www.bergsteigen.at/
Ondra
Ondra Uherodpovědět 

 Dotaz19:09:41 31.05.2007
Cau, dik za clanek a hezka fota a prosim jeste o jednu odpoved:-) Jak je to v te oblasti se stanovanim "pod" skalama? Je to NP nebo je tam obecne zakaz? Budeme vetsinou v chate, ale kdybychom museli, tak at vime, zda si muzem doprat luxus stanu, ci se mame schovavat:-) Ptam se,pac jde asi o dost turistickou oblast, tak zda to nekontroluji...dik
Tom
KiDodpovědět 
 Re: Dotaz07:58:55 01.06.2007
Nikdy jsem tam nevidel nikoho, kdo by to kontroloval - na druhou stranu - nikdy jsem tam nevidel nikoho ve stanu :-) Ale myslim ze by to problem byt nemel, ale proc se stim tahat nahoru?
Ondraodpovědět 
 Re: Dotaz11:17:21 04.06.2007
My sme spali ve stanech přímo na ledovci. Ráno chodily kolem davy na vrchol a nikdo to neřešil.
vénaodpovědět 

 Foto dne:

Údolí Vrchlice
 Databáze cest:
Všechny cesty (175891)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
Nově komentované:
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa
1 1 LxbfYeaa

 Nově v diskusi:
1 | 1 | 1 | 1 | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat | Re: Výstup na Grossglockner hřebenem Stüdlgrat |

 Nové komentáře:
1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |

 Kde to vře:
lidé&HORY 2/2024 (223)
MČR v lezení na obtížnost (25)
Video: Jana Švecová nacvičuje cestu Excalibur 9b+ v Arcu (7)
Křest lezeckého průvodce Vltavská žula (3)
Film: Lezení v pražském Braníku (1)
Video:Adam Ondra trénuje v Innsbrucku na olympijskou kvalifikaci (1)

 Nově v inzerci:
Práce | Všude dobře, tak co doma | Všude dobře, tak co doma | Cepín za odvoz | Cepín turistika - ultralehký Clinbing Technology | Camp semi-automat | Bivakovaci pytel pro dva, Salewa Beaver II | Lavinovy airbag North Face Modulator | La Sportiva Lezecky dite | NEPROMOKAVÁ BUNDA RAB DOWNPOUR ECO vel.XL |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 1461 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 1497 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 1528 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 1455 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.