LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Z komína se nepadá.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Vyšel průvodce Adršpach I.
Nová dětská kniha o světové top lezkyni Janje Garnbret
Pískaři jsou zpět!

Závody
MČR obtížnost (01.06)
Olympijská kvalifikace Budapešť (20.06)
SP Innsbruck (26.06)

Žebříček
Cesty:
15.Širůčková 10906
16.Šofránko 10850
17.Stribrny 10844
Bouldry:
15.Chejn 9825
16.Petrík 9800
17.Horáček 9675
Hory:
26.Novotný 2660
27.Y 2639
28.JPPP 2485

Výsledky
Olympijská kvalifikace Šanghaj (16.05)
SP paralezení Salt Lake City (07.05)
SP Salt Lake City (03.05)

Deníčky
5575 lezců
1104973 cest
Nové přelezy:
Zrození Hv 9
Kolibřík 9-
Buzz Light 7C
Guma Guar Xa
Překvapení 9
Na Stojáka Xc
Dítě Předs Xb
Strašák 9+/10-
Karnataka 8A
Nandala 7C+

Stěny
Bouldercafe stěna už neexistuje - Plzeň
Vnitřní lezecká stěna - Juliska - Praha 6
Stěna Holešov - Holešov

Prodejny
HUDYsport - Brno
Rock Point - OC Olympia - Olomouc 7
Mapis - mapové informační středisko - Praha 5

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Podzim na Piz Bernina a Piz Palü

Původně to měl být pohodový lezecký zájezd do tepla na ostrov Hvar. Nakonec vše dopadlo jinak, a proto jsme s kamarádem Filem hledali nějakou alternativu. Trošku zpohodlnělí z komfortu všedního života, měkké postele a tepla našich domovů se nám do hor zase tak moc nechtělo.

Stabilní předpověď pěkného podzimního počasí a fakt, že jsme o výstupu na Piz Bernina asi 3 roky mluvili, nás ale přiměly, abychom přece jen vyrazili. A tak se na dálnici někde za Linzem v autě radujeme, jak jsem udělali dobře, že jsme nevymněkli, jak bude parádní počasí, teploučko a tak…

1.Piz Palü

Piz PalüV 17:45 téhož dne už sedíme na horní stanici sedačky u ref. Diavolezza, prší, je mlha, že by se dala krájet, zima jak pes. Tušíme, že o kilák výše asi sněží, což nám do našeho programu moc nezapadá. Celý zpitomělí z cesty bivakujeme pod strojovnou lanovky a necháváme si zdát o vyhřáté skále na Hvaru.
Ráno je kupodivu lépe, a tak vyrážíme na aklimatizační túru směrem k nástupu pod východní hřeben Piz Palü. Jako první bod programu jsme totiž vybrali cestu via Kuffner levým žebrem této hory, III.skála, 45-50˚ led, 600 m pilíř, vrchol 3980 m.

2.via Kuffner

Via KuffnerNástup pod stěnu trvá něco přes 2 hodiny od chaty Diavolezza. Obchází se nejprve Piz Trovat zleva po vrstevnici (pozor neodbočit po značené cestě na Piz Trovat doprava), dále se schází na ledovec (značeno mužíky) a jde se napříč přímo ke zvedající se cestě vzhůru směrem k Piz Palü. Po asi půl hodině od začátku stoupání se odbočuje doprava z hlavní cesty směrem k pilíři.
My ten den ještě dáváme na závěr pěknou via ferratu na Piz Trovat se vzdušným lanovým mostem. Přístup k ní je nejlepší přímo dolů od chaty Diavolezza (ne po turistické cestě na Piz Trovat).
Další den vstáváme v půl čtvrté a po známé cestě se motáme nahoru. Před námi nastupuje dvojice kluků ze St.Gallenu, a tak jsme v klidu a čekáme. Alespoň nám to trochu prošlápnou, že...

3.trhliny pod nástupem

Trhliny pod nástupemSkála je oproti létu pokryta vrstvou čerstvého sněhu místy s ledovou glazurou. Původní plány postupu s průběžným jištěním tak berou rychle za své a my poctivě štandujeme. Nejdříve první délku s tím, že pak už to půjde, pak druhou délku a nakonec štandujeme poctivě na celém pilíři. Obtížnost na skále sice není velká, jedná se ale regulérní zimní podmínky. Mačky dostávají zabrat a od začátku cesty do konce je nesundáváme.

4.via Kuffner

Via KuffnerOrientace na pilíři je snadná, leze se buď zpříma, dále zprava, později zase spíše zleva. Nakonec se dostáváme ke sněhovému pilíři, který celý výstup korunuje. Po čase stráveném na zasněžené a zaledněné skále nám ale sněhová hrana přijde spíše za odměnu a zdoláváme ji v pohodě s jedním cepínem. Udávaný čas letního přelezení celého pilíře jsou asi jen 3 hodiny, nám to prakticky bez zastávek trvá celých 9 hodin.
Výstup na hlavní vrchol necháváme jiným bojovníkům a sestupujeme ostrým sněhovým hřebínkem v mlze z východního vrcholu Piz Palü zpět ke spacákům. U lanovky jsme v půl deváté večer jak na koni (strhaném, jak po velké Pardubické).
Ráno se fotíme na terase u vířivky s teplou vodou, místní to atrakce, pijeme kapučíno a pokukujeme po Japoncích, kteří mají v podmračeném počasí obličej zakrytý rouškami. Asi proti prasečí chřipce.
Následuje sjezd do údolí, navštěvujeme St.Moritz, relaxujeme a vyzvídáme v Pontresině podmínky na Piz Bernina. Túry s průvodcem byly prý před dvěma týdny zastaveny pro zhoršené podmínky, chata Tschierva, která je nástupovým místem, je ale ještě do konce týdne otevřená. Kolem poledne další den necháváme auto u zastávky vlaku Morteratsch (22 CHF/3dny), vlakem se posouváme jednu zastávku směrem k Pontresině a asi
3 hodiny stoupáme na chatu Tschierva.

5.západ slunce od chaty Tschierva

Západ slunce od chaty TschiervaPříjemná cesta je narušována snad jen bolestí nohou ozývající se zpod mých skeletů. Už teď je mi jasné, že to není naposledy, a měl jsem pravdu. Chatu máme prakticky celou pro sebe, jsme tu jediní hosté a zítra budeme na Biancogratu úplně sami. Nebo nakonec nebudeme?

6.Piz Bernina

Piz BerninaFilosovi se totiž rapidně zhoršilo nachlazení, které si přivezl z Piz Palü, a tak řešíme co dál. Nakonec jdeme spát s tím, že se uvidí ráno. V půl třetí ráno sedíme na posteli a 15 min usilovně řešíme, jestli jako jo nebo spíše ne. Nakonec ale přece jenom vyrážíme.
Cesta traverzuje svah nad ledovcem a zpočátku je orientace bezproblémová. Dále je občas odrazka nebo mužík, občas musíme chvíli hledat.  Asi za hodinu se dostáváme na ledovec a začínáme bloudit. Podle průvodce máme vylézt krátkým strmým firnovým svahem, přetraverzovat ledovec a vystoupit kuloárem do sedla Prievulsa. V té tmě se to ale dost blbě hledá. Správně se asi traverzuje pod ledovcem doprava a potom teprve nahoru. My ale vlevo vylézáme dva strmé firnové svahy částečně s ledem a po skalních policích se dostáváme na malé ledovcové plató. Mezitím se rozednívá a nás dost štve ztracený čas. Jdeme šikmo doprava přes praskající ledovec a konečně narážíme na zafoukané stopy. Teď jdeme konečně dobře. Neřešíme via ferratu po levé straně a valíme to přímo nahoru strmým firnovým svahem.

7.svítání ze sedle Prievlusa

Svítání ze sedla PrielvusaZe sedla Prielvusa o půl sedmé ráno oblézáme první skalní věž zprava a potom už nahoru. Vše je zasněžené, takže mačky necháváme. Po další hodince a půl se už dostáváme na Biancograt. Jako bílý had se kroutí někam do dáli k obloze a láká, abychom se ho dotkli. Nenecháme se dlouho pobízet a prožíváme hodinový sen na bílé nitce pod našima nohama.

8.Biancograt

BiancogratNad námi krouží vrtulník a my se na chvíli cítíme jako hvězdy ve filmu. Jsme tu úplně sami, počasí nádherné. Poslední metry na Piz Bianco, kterým sněhový hřeben končí, patří k tomu nejlepšímu, co jsme na horách zažili. Rozhlížíme se na všechny strany, především směrem k Piz Palü, kde jsme před třemi dny stáli, zobeme čokoládu a je nám blaze.

9.Biancograt

BiancogratTo ještě netušíme, že nás čeká ještě traverz hřebínku, slanění, výstup na skalní věž, opětovné slanění a výstup na hlavní vrchol Piz Bernina.

10.hřeben k vrcholu Piz Bernina

Hřeben k vrcholu Piz BerninaPo 2,5 hodinách si podáváme ruce, fotíme, ale místo abychom si vrcholu užili, trošku nervózně pokukujeme po sestupu. Slézá se hřebínkem Spala, který vede z vrcholu přímo doprava směrem k jihu.

11.hřebínek Spala

Hřebínek SpalaZ vrcholu ale vede ještě jeden hřeben přímo dolů. Je na první pohled více exponovaný a dovedl by vás jen do pěkného průšvihu. My tu trávíme asi 15 min přemýšlením kudy se dát, nakonec se i díky kompasu rozhodujeme správně. Přelézáme hřebínek Spala, sestupujeme a několikrát slaňujeme z fixního jištění. To už padá mlha, že by se dala krájet. Předposledním slaněním se dostáváme do malého sedýlka, odkud odbočujeme ostře doprava a slaňujeme rozbitým komínem na ledovec. Odtud je za dobré viditelnosti vidět chata Marco e Rosa, snadno dosažitelná přes pozvolna se svažující ledovec. Winterraum je bez vytápění, bez nádobí, voda se bere ze sněhu, jsou tu ale přikrývky a kanystr s vínem. Nestěžujeme si. Píšeme smsky domů, vaříme a z dek a ždáráku si vyrábíme komfortní nepromokavé spacáky na noc. Ráno následuje sestup po pláních nad ledovcem Morteratsch, do kopce doprava mezi trhlinami k pláním Bellavista, sestup k hřebínku Fortezza a několikerým slaněním dolů. My sestupujeme dále přes Isla Persa na stejnojmenný ledovec a po výstupu k chatě Diavolezza sjíždíme lanovkou ve čtyři hodiny dolů. Tento alternativní sestup je vynucen částečně tím, že jsme nenašli žádný rozumný sestup na ledovec Morteratsch, částečně mojí rozbitou nefunkční mačkou. Normální sestup je přes ledovec Morteratsch a dolů po moréně k vlakové stanici.

12.Piz Bernina

Piz Bernina, Fil a AldaAutem sjíždíme ke kempu Plauns, vaříme, dáváme sprchu a nabíráme směr domov. Prožili jsme parádní týden s nádherným stabilním počasím uprostřed vylidněných podzimních hor. Víc než to, že jsme se někam vydrápali, mě ale těší fakt, že jsme se zase jednou odpoutali od městského života a vyrazili do hor. Zůstal nám kopec vzpomínek, z kterých budeme myslím žít ještě nějaký ten týden.

Alda Sobek   [úpravy] 16:56 29.10.2009Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Vzpomínky19:23:49 29.10.2009
Krásný dobrodružství s ještě hezčími fotkami! Oživili moje třináct let staré vzpomínky na Piz Berninu:-( Vyrazili jsme parta čtyř kamarádů a vrátili se jenom tři:-( Budiž ti lehlá zem, tam pod Biacogratem! Dalí!!!
Abuodpovědět 
 Re: Vzpomínky20:47:39 29.10.2009
Moc pěkné Kuci.Jen tak dál
cmanaodpovědět 
  Re: Vzpomínky20:56:28 29.10.2009
to šla moje ségra:-)ale moc pěkné
Lukášodpovědět 
 Re: Vzpomínky09:22:13 30.10.2009
Jen dotaz-Dalič M. z FM v srpnu 96? Pokud jo, tak na toho ráda vzpomíná kupa lidí. Sice už uběhlo hodně času, ale furt si říkám, kdy ho kde potkám...
jíraodpovědět 

 Fotky23:11:14 29.10.2009
Caute, fajn clanek, krasny fotky, paradni vykon ..nemate nekde uverejnejch vice fotek? Rad bych se podival na vicero ... diky a hore zdar!
O.odpovědět 
 Re: Fotky20:54:50 30.10.2009
Ahoj,

zřídil jsem link s dalšími fotkami.
Ahoj Aleš.
http://hrochus.rajce.idnes.cz/Bernina_1/#album
Aldaodpovědět 

 .06:43:38 30.10.2009
Velmi prijemne citanie takto v praci a foto su uplne excelentne. Hned by som siel.
orvaq (Tomas Vavro)odpovědět 

 veliká krááása07:30:40 30.10.2009
Supr článek Aldo, už se těším za 3 tédny na promítačku, to bude večírek :-).
Vikošodpovědět 
 Re: veliká krááása19:13:01 30.10.2009
Ja se jen pridavam. Krasny cteni. Tesime se az vas zase uvidime!
 Milanomafianoodpovědět 

 .08:51:00 30.10.2009
nadherna cesta, nadherny pocasi a nikde nikdo - co vic si prat :) luxus.. fotky bych taky ocenil ve vetsim rozliseni a poctu (link). dik za paradni report.
Filipodpovědět 
 Re: .20:52:39 30.10.2009
Ahoj,

pověsil jsem další fotky na adresu:

http://hrochus.rajce.idnes.cz/Bernina_1/#album
Aldaodpovědět 

 Parada15:52:46 30.10.2009
Pekny clanok, krasne fotky...
Najviac sa mi pacil styl pisania clanku, skromny, bez vychvalovania a heroizovania vlastnych vykonov. Clanok, z ktoreho sa nasinec aj dozvie zopar uzitocnych rad, ktore sa zidu ak by tam niekedy v buducnosti vyrazil. Dik
Kapoodpovědět 

 Moc pěkný19:31:13 30.10.2009
Přátelé, kamarádi...já Vám ty medajle přivezu. Určitě si je zasloužíte. Tak jsem na Vás vzpomínal a nyní se aj kochám nad krásnými fotkami. Těším se na brzkou další akci, které se snad už budu účastnit.
Francescoodpovědět 
 Re: Moc pěkný14:13:15 03.11.2009
parádní akce taky jsme tam šli dva krát ale poprvý nás vyřešil chlast.podruhý už jsme byly chytřejší ale zase sme se strašně přežrali,Bery uvařil dva hrnce guláše,jo ten se nevošidí.
ondraodpovědět 

 jen dik22:27:41 06.11.2009
Diky za paradni clanek :)
Adamodpovědět 

 Biancograt21:09:03 07.11.2009
hezké fotky, také jsem  na Bernině byl a po sólopřelezu Západní stěny Berniny, jsem Bincogratem sestupoval. Přeji hodně krásných výstupů.
Pepinoodpovědět 

 dik17:14:30 11.11.2009
Dekuji za clanek.
jx zeroodpovědět 

 Foto dne:
Monolit
Žaludeční Likér, IXa
 Databáze cest:
Všechny cesty (175266)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Stukabo 7+/8- Hohe Wand
Das Schneehuhn 6+/7- Hohe Wand
Tsipouro 7b Kalymnos
Ti Kanis 7a+ Kalymnos
Grass, Krass, Gasser 7+ Höllental
Nově komentované:
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Spravedlnost Xb Údolí Loubenského Potoka
Guma Guar Xa Labské Údolí - Levý Břeh
De Sába 9- Lom Kobyla

 Nově v diskusi:
Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Prva Slovenka na Evereste bez kysliku | Re: Praha - navijáky | Re: Praha - navijáky | Re: Praha - navijáky | Re: Praha - navijáky | Re: Praha - navijáky |

 Nové komentáře:
. | Re: bodování | Re: bodování | Re: bodování | Re: bodování | Re: Adam | Re: bodování | Re: blázinec | Re: bodování | Re: Adam |

 Kde to vře:
ZaTransparentníSvaz - rekapitulace po VH ČHS (104)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - finále (84)
Vyšel průvodce Adršpach I. (21)
Adam Ondra: Připraven na olympijskou kvalifikaci v Šanghaji (13)
Nový lezecký seriál videí Představení oblasti (9)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace obtížnost (8)
Olympijská kvalifikace v lezení Šanghaj - kvalifikace bouldry (8)
SP v boulderingu a v lezení na rychlost v Salt Lake City, USA (5)
Historicky první Slovenka na vrcholu Everestu (4)
Saští horolezci zazpívají v Dolním Žlebu (4)

 Nově v inzerci:
Campingaz Plynová kartuše | Parťačka na hory | CT Alpine Up | Dětskě lezačky 20cm | Kostkovaná košile Vaude | parťák na písek | Gri Gri | Helma na Čimě | Grivel Air Tech Hybrid Newmatic EWO | Ukulele |

 Anketa:
Jaký je váš názor na dodržování lezeckých pravidel?
 Plně je respektuji 
 801 
 Většinou respektuji, záleží na konkrétní situaci 
 820 
 Mám s tím problém, sem tam dodržuji 
 887 
 Nezajímá mě to, lezu podle svého. 
 799 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Partneři:
Treking.cz
Hledáte si pěkné ubytování v ČR na Váš výlet či dovolenou? Vyberte si na webu MegaUbytko.cz v sekci chaty a chalupy pronájem. Pokud plánujete cestovat na Slovensko a potřebujete ubytovanie na Slovensku, ty nejlepší ubytovací zařízení, chaty, chalupy, roubenky naleznete na stránce chaty na prenájom.

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.