LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Vopravdickej horolezec všude strká prsty, u žen vidí madla, na všem shybne a jeho nejlepší kámoš je friend.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
10.Lautner 10972
11.Adamovska 10956
12.Jungling 10853
Bouldry:
10.Skočdopole 10500
11.Pochman 10325
12.Lavička 10275
Hory:
4.Nikita 6006
5.Šuraba 5995
6.Švihálek 5970

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4590 lezců
730237 cest
Nové přelezy:
Princezná 8a
Noia Nom 7c
Caquitas D 7b
El Patron 7c+
Mi Primo E 7b+
Máquina Cu 7a+
Centipede 7c
Les Cheval 7c
First Bloo 8a
La Moya 7b

Stěny
Lezecká stěna SKP Policie - České Budějovice
SQUASHPARK Cibulka - Praha 5
Sokolovna TJ Sokol - Ledeč nad Sázavou

Prodejny
Rock Point OC Olympia - Brno
HUDYsport - Praha 6
Rock Point Liberec - Liberec 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

SILOVÝ TRÉNINK 1

Úvod a hrazda

Síla - pro každého sportovně založeného lezce magické slovo. Ovšem, je to jen jedna část celého výkonu, ale ta klíčová. Neudržíte-li chyt,  je vám technicky správné provedení k ničemu. Naopak, když chyt udržíte, můžete zjistit, při kterém řešení nejméně zabíráte, a zlepšovat tak svoji techniku. Zvětšením síly můžete zlepšit i svou vytrvalost, protože dokážete odpočinout na menších chytech. Trénink ovšem musí být komplexní, jen silový trénink z vás dobrého lezce neudělá. V tomto cyklu bychom vám chtěli přinést co největší přehled cviků na zlepšení maximální síly.

Jednotlivé díly i cviky v nich budou řazeny postupně podle náročnosti cvičení a míry specializace. Úplní začátečníci by měli zpočátku lézt jen ve skalách a rozvíjet především techniku pohybu. Kategorie začátečník u jednotlivých cviků je myšlena pro začátečníky v silovém tréninku. Maximální sílu pro lezení můžete cvičit izolovaně (např. na liště) nebo tzv. synergicky přímo lezením - lezení se sice nejlépe trénuje lezením, ale když je na trénink dostatek času, je škoda vyhýbat se i izolovaným tréninkovým prostředkům. Izolované prostředky jsou v rozvoji vybrané oblasti síly intenzivnější, ale jejich zapracování do lezeckého pohybu trvá delší čas. Začneme hrazdou a pak se přes cvičení na Bacharově žebříku, lištách propracujeme až ke králi silové přípravy Campus boardu. Na úplný závěr si necháme bouldering.

Teorie nejslabšího článku byla v literatuře už vícekrát zmiňována. Udělejte si analýzu svých schopností a otevřeně si řekněte, co vám jde nejhůře. Kdo má nedostatky ve své maximální síle, ten už si to své v tomto seriálu najde. Zaleží také na tom, jestli pokulháváte v síle prstů nebo horní části těla - paže, ramena, záda. Základem lezení těžkých cest je co největší síla v prstech, ale ve zdravých prstech! Proto veškerá cvičení provádějte až po důkladném zahřátí a rozcvičení, při pocítění bolesti cvičení ihned přerušte. Strečink po cvičení by měl být naprostou samozřejmostí. Záměrně je vynechána teoretická část o síle, jednotlivé metody a silové režimy budou vysvětleny v textu. Vynecháno je i cvičení v posilovně, o kterém se dá sehnat moře informací z různých zdrojů. Za každým cvikem je v závorce písmeno, které znamená, pro koho je cvik vhodný: Z = začátečník, P = pokročilý, E = expert.

HrazdaHrazda je i přes vyšší počet bouldrovek a umělých stěn stále často používaný tréninkový prostředek. Její výhodou je snadná dostupnost, hrazdu mezi rám dveří nebo vhodnou tyč naleznete u každého lezce. Cvičení na hrazdě je vhodné pro začátečníky nebo i pro pokročilé lezce ve všeobecném tréninkovém období, jako doplněk ve speciálním období a i jindy, když nemůžete jít na stěnu nebo být venku ve skalách. Na hrazdě nejvíce procvičíte svaly zad, ramen, přední části paží a i předloktí. Odpovídající zatížení se dosáhne přídavným závažím, upevněným na bederní pás (lze snadno nahradit sedákem, však si poradíte). Kdo si naopak bude potřebovat nějaké to kilo ubrat, může si pomoci gumou, protizávažím na kladce nebo pomocí sparingpartnera. Proti nadměrné tvorbě mozolů a puchýřům používejte „taping“.

A. Období svalové hypertrofie

Po období náběhu ve všeobecném tréninkovém období (cca 4 týdny - běhání, kruhové posilování, aerobní vytrvalostní lezení, lehký bouldering) je nejvhodnější trénovat metodami pro svalovou hypertrofii. Cílem je zvětšení objemu svalu a posílení pojivových tkání.  Nejčastěji používaná metoda je metoda kulturistická (jiné názvy: metoda opakovaných úsilí, metoda opakování submaximálního odporu). Základem je izolované procvičení svalové partie, intenzita cvičení by měla být 60-80% opakovacího maxima (zátěž, s kterou uděláte 1 opakování = 100% = opakovací maximum), počet opakování by měl být mezi 8 - 12. Celkový počet sérií se pohybuje od 6 do 14. Nebojte se, že přiberete a budete vypadat jako Arnold. Možná naberete i při běžné stravě 2-3 kg navíc, ale ta potom snadno shodíte ve speciálním období. Nárůst svalů se vysvětluje zvýšením intenzity výměnných procesů (vyšší přívod krve a výživných látek do svalu), podnět (cvičením) přetrvává delší časový interval a po jeho skončení dochází v zotavné fázi k zvýšené syntéze svalových bílkovin. Další metodou je metoda izometrická (statická - při ní se nemění délka svalových vláken, mění se pouze jejich napětí). Jejím základem jsou statické výdrže v daných polohách, pro hypertrofii je nejvýhodnější čas výdrže kolem 20 až 30s.  Období svalové hypertrofie by mělo trvat 4 až 8 týdnů (max. 12). Úplná regenerace po tréninku trvá 48 - 72 hodin.

1. Shyby (Z, P, E):
Různá šíře a způsob úchopu (širší úchop - více na zádové svaly, užší na svaly paží - biceps, hluboký sv. pažní, podobně: nadhmat - záda, podhmat - ruce), zátěž 70-80% op. max., 8-12 opakování, 3-6 sérií, neúplný odpočinek 1-3 minuty (neúplný odpočinek znamená, že do další série nenastupujete úplně odpočinutiJ).


Shyb obouruč


2. Pyramida (Z, P, E):
Spočívá v plynulém zvyšování zátěže a snižování počtu opakování v rámci jednoho tréninku. Může se cvičit jen vzestupně (dle zátěže), nebo vzestupně a sestupně (v tomto případě se nesestupuje až na začátek). Cvičí se 4-6 sérií,  postupně se zvyšuje zátěž a snižuje počet opakování, po dosažení vrcholu naopak. Př.:
1. série: 10 opakování se zátěží 60% op. maxima
2. série: 8 opakování se zátěží 70% op. maxima
3. série: 6 opakování se zátěží 75% op. maxima
4. série: 5 opakování se zátěží 80% op. maxima
5. série: 6 opakování se zátěží 75% op. maxima
6. série: 8 opakování se zátěží 70% op. maxima
Odpočinek 1-3 minuty.

3. Statické visy na hrazdě (Z, P, E):
Visy s úhlem v lokti 20°, 90° a 120°, doba výdrže 20-30 s, 5-10 sérií, odpočinek 2-3 minuty. Pozor na ostrý úhel v lokti, při pocítění bolesti zvětšete úhel v lokti nebo toto cvičení úplně vynechte.


Statický vis s úhlem 90°v loketním kloubu


4. Shyby ve smyčkách (Z, P, E):
Na hrazdu přivažte dvě širší smyčky. Výhodou je procvičení zatěžovaných svalů pod jiným úhlem než na hrazdě (zápěstí je volně pohyblivé, v průběhu přítahu se točí dlaněmi k tělu). Smyčky mohou být umístěny stejně vysoko nebo rozdílně. Při rozdílné výšce úchopu veďte pohyb od počátku k výše umístěné ruce, ruce střídejte (je-li prostor, jen se otočíte, když není, tak při uvázání na lodní uzle lze výšku „držadel“ snadno měnit). Cvičte 8-12 opakování v 3-6 sériích, odpočinek 2-3 minuty.

5. ABC shyby (Z, P, E):
2 shyby obouruč na hrazdě a 5 s vis, úhel v předloktí 20° (poloha A), 2 shyby  a 5 s vis, úhel v předloktí 90° (poloha B), 2 shyby a vis 5 s, úhel v předloktí 120° (poloha C). Pro vyšší intenzitu možno použít závaží.Cvičte 5 sérií, odpočinek 3 minuty.

6. Varianty shybů (P, E):
„psací stroj“ - ve shybu (brada nad hrazdou) střídavé přesouvání k pravé a levé ruce, čas a objem cvičení jako u statických visů
„traveling“ shyby - střídavé přítahy k pravé a levé ruce, d?ležité je vést pohyb k dané ruce od počátku pohybu, počet opakování, počet sérií, zátěž a odpočinek  mezi sériemi jako u shybů


Psací stroj - střídavé přesouvání do stran ve shybu


B. Období vnitrosvalové koordinace:

Na rozdíl od zvětšení síly nárůstem svalového průřezu pomocí metod pro hypertrofii se síla v tomto období zvětšuje zapojením co největšího počtu svalových vláken. Metoda maximálních úsilí (někdy nazývaná těžkoatletická) využívá vysoké zátěže 90-100% opakovacího maxima. Cvičí se 1-3 opakování v 3-6 sériích s úplným odpočinkem 5-7 minut. Tato metoda nevede k nárůstu svalové hmoty. Cvičení 2-3 opakování se zátěží 90% přináší lepší výsledky než 1 opakování se 100%. Při izometrické (statické) metodě se používá taktéž vysoké zátěže, 80-90%, ale čas výdrží je oproti hypertrofii kratší,  kolem 5-10 s. Úplná regenerace po tréninku trvá 48-72 hodin. Toto období by mělo trvat 4-8 týdnů.

1. Shyby (Z, P, E):
Cvičte 3-6 sérií shybů, počet opakování 1-3, zátěž 90-100% opakovacího maxima, úplný odpočinek 3-5 minut.

2. Pyramida (Z, P, E):
Podobně jako u hypertrofie, ale větší zátěž, méně opakování, 3-6 sérií, úplný odpočinek 3-5 minut. Příklad:
1. série: 4 opakování se zátěží 80% op. maxima
2. série: 3 opakování se zátěží 85% op. maxima
3. série: 2 opakování se zátěží 90% op. maxima
4. série: 1 opakování se zátěží 95-100% op. maxima
5. série: 1 opakování se zátěží 95-100% op. maxima
6. série: 2 opakování se zátěží 90% op. maxima

3. Statické visy na hrazdě (Z, P, E):
Visy s úhlem v lokti 20°, 90° a 120°, zátěž 80-90% op. maxima, doba výdrže 5-10 s, 5-10 sérií, odpočinek 3-5 minut. Pozor na ostrý úhel v lokti, při pocítění bolesti zvětšete úhel v lokti nebo přerušte cvičení, případně se tomuto cviku úplně vyhněte.

4. Shyb na jedné ruce (E):
Cvičte 1-3 shyby na jedné ruce v 3-5 sériích, úplný odpočinek 4-6 minut. Střídejte ruce. V případě, že tento cvik neuděláte celý, můžete si v přítahu nahoru pomoci druhou rukou za smyčku (držení 20 - 50 cm od ruky na hrazdě) a dolů pomalu spouštět pouze na jedné ruce - viz. další bod, nebo začínejte shyb z pokrčené paže.

Stáhnout video (1,5MB)

5. Excentrická (brzdivá) metoda (P !, E):
Tato metoda není vhodná pro začátečníky a vyžaduje velikou obezřetnost. Používají se nadmaximální zátěže 120-150%  op. maxima. Spočívá v tom, že při pomalé brzdivé kontrakci dokáže sval „ubrzdit“ větší zátěž, než při kontrakci koncentrické (Při koncentrické kontrakci se svalová vlákna zkracují, při excentrické se prodlužují.). Provedení: Ze židle (či jiné pomůckyJ) uchopte hrazdu ve shybu na jedné ruce, brada nad hrazdou. Pomalu a kontrolovaně se spusťte až do natažené paže - pozor při závěrečné fázi, doporučuje se úplně nevyvěšovat.


Excentrická metoda - pomalé spouštění  ze shybu na jedné ruce do visu


6. Výbušná síla (P, E):
V tomto období lze jako doplněk cvičit i výbušnou sílu ( = co nejrychlejší stažení svalových vláken). Cvičte 6-8 shybů ve 3-6 sériích s úplným odpočinkem 3-5 minut. Zátěž by měla být mezi 30-60% op. maxima a cílem je co nejrychlejší provedení každého shybu a co nekratší odcvičení čas celé série.

C. Cviky na zpevnění těla

A jako doplněk několik cviků na zpevnění celého těla. Znáte to, visíte ve stropě, vypadnou vám nohy a vy se je několikrát pokoušíte dostat nahoru na poměrně vzdálený stup, párkrát se zoufale mrsknete a už letíte dolů. Aby k tomu nedošlo, chce to posílit svaly trupu - břišní svaly, svaly dolní části zad a i svaly přední strany stehen. Tyto cviky lze provádět i na kruhách. Při focení jsme zjistili, že žádný z „modelů“ nedokáže cviky č. 2, 3 a 4 udělat, proto omluvte sníženou kvalitu fotografií. Někteří sokolové však tyto cviky zvládají ještě v 70 letech.

1. přednožování (Z, P, E):
Ve visu na hrazdě přednožujte nohy před sebe. Můžete je mít skrčené v kolenou - nejzdravější provedení, nebo natažené - méně zdravé - pozor na spouštění dolů, u obou provedení musí být kontrolované a pomalé, nohy by neměly „zalétávat“ za svislou osu těla. Při napnutých nohách se více zapojuje sval bedrokyčlostehenní. Cvičte 8-12 opakování ve 3-5 sériích s odpočinkem 2-3 minuty. Statické výdrže cvičte 20-30 s, 3-5 sérií, odpočinek 3 minuty. Pro šikmé svaly břišní se cvičí kontrolované pohyby přednožených noh do stran.


Přednožování - lehčí variantaPřednožování - těžší varianta


2. váha ve visu vpřed (P s dopomocí, E):
Uchopte hrazdu a zvedněte tělo do váhy, výdrž 5 s nebo 5 opakování, cvičte 5 sérií, odpočinek 3 minuty. Tělo musí být vodorovně v jedné rovině bez prohnutí v bedrech. Velmi těžký cvik, doporučujeme pomoc sparingpartnera. Lehčí varianta: nohy pokrčené v kolenou.


Váha ve visu vpřed, vlevo špatné provedení s prohnutím v bedrech, vpravo - ideální poloha s dopomocí


3. váha ve visu vzad (P s dopomocí, E):
Tento cvik se někdy nazývá křížový vis. V předklonu uchopte hrazdu za zády, kontrolovaně zvedněte tělo do váhy, výdrž 5 s, cvičte 5 sérií, odpočinek 3 minuty. Velmi těžký cvik, doporučujeme pomoc sparingpartnera.


Váha ve visu vzad s dopomocí, ideální provedení by mělo být ve vodorovné poloze


4. „prapor“ (P s dopomocí, E):
A na závěr jeden bonbónek. Necvičí se sice na hrazdě, ale když jsme u toho zpevňování, kam bychom ho jinak dali? Cvičí se na žebřinách nebo šplhací tyči. Úchop rukama nad sebou ve svislé ose, ruce více než na šíři ramen. Cílem je dostat tělo do vodorovné polohy bokem dolů, výdrž 5 s. Cvičte 5 sérií, odpočinek 3 minuty. Velmi těžký cvik, doporučujeme pomoc sparingpartnera. Lehčí varianta: nohy pokrčené v kolenou.


Prapor, vlevo lehčí varianta s pokrčenýma nohama, vpravo provedení s dopomocí


Tak to je vše.  Hrazdu používejte spíše jako doplněk. Máte-li už nějakou tu sílu, cvičte raději na Bacharově žebříku, který je lezeckému pohybu bližší.

David Chudoba   [úpravy] 13:16 30.05.2003Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 Figurantka13:29:00 30.05.2003
Pěkná figurantka Davide, kam na ně chodíš?
Petrodpovědět 
 Silným snadno a rychle :)13:55:44 30.05.2003
Výborný příspěvek,škoda, že nevyšel na podzim-zim abyla tak dlouhá...Fotky názorné-i oko potěšující :)
marťas*odpovědět 

 trenink jak ma bejt14:25:01 30.05.2003
Psychicka narocnost treninku se lze evidentne regulovat velikosti lezecek, cim mensi tim hur se shybuje :-)
Špicálodpovědět 

 Propor14:25:59 30.05.2003
Nikdy se mi nechtělo věřit, že ten prapor fakt někdo udělá. Přijde mi to ukrutně těžký.
Čákisodpovědět 

 hmmm...16:58:39 30.05.2003
Prapor je děsně jednoduchej, stačí když máte hodně naležíno a neni to žádnej problém.
Ležecodpovědět 
 Re: hmmm...22:47:50 30.05.2003
fakt pěkná buchta! Tvoje domáci Bído?
Článek taky gut! čusbus
Lukodpovědět 
  Re: hmmm...18:40:43 04.06.2003
LUKU,TY SÁM JSEŠ JAKO JEDNA VELKÁ BUCHTA - A JEŠTĚ K TOMU TRAPNÁ!!!
ALodpovědět 

 prapor23:46:29 01.06.2003
Jestli kazdej manik co udela prapor ma takovyhle Kotě tak to se ho rychle doučím..
Tomanodpovědět 

 Pěkné08:23:37 02.06.2003
Bídáku skvělé....měl jsem tě za  vyhulenýho  bastarda a zase tak hrozný to nebude....pravda může být i jiná než se zdá....
Radim Bzuraodpovědět 

 Potejrat svaly09:58:08 02.06.2003
Bido, je to kvalita. Uvazuju dokonce,ze bych trochu potejral bricho pred nejakym lezenim ?
JirkaSodpovědět 

 sokolí11:57:38 02.06.2003
Jo sokoli to byli drací, papá Mecner svého času učící na ústavu z nehož pocházejí fotky, nám prapor ukazoval ve svých cca 60 letech. Jinak fakt super článek a dobrý modely.
bolekodpovědět 

 drobnost11:16:37 03.06.2003
Taky se pridam k tem, kterym se clanek zamlouva a jak uz bylo napsano - jen skoda, ze se neobjevil nekdy na podzim.
Dodal bych ale malou poznamku k tomu uplnemu uvodu: Neni uplnou pravdou, ze staci mit poradnou silu a pak k ni doladovat nebo dokonce tvorit techniku (v takovem smyslu to tam nejak je). Ve skutecnosti je to tak, ze zvysime-li svou svalovou silu o 10%, pak se ji musime naucit efektivne vyuzit v lezecke technice. V opacnem pripade zacneme lezt silove na ukor techniky. Jinak receno prilis velky narust sily bez soucasneho lezeni je na skodu!!! Toto neni specifiko lezeni, ale plati to v libovolne sportovni aktivite. Az se tedy pustite do vsech tech shybovacek a posilovacek, tak u toho nezapominejte intenzivne lezt!
romanC.odpovědět 

 protahování09:30:54 06.06.2003
neznáte nějaké cviky na protáhnutí a uvolnění těla. vždycky se pustím do posilování a zanedlouho se mi bloknou záda v kříži nebo u lopatek, nemůžu zvednout ruku, jak mě bolí rameno... nějaké cviky dělám, ale nejsou moc účinný.
michalodpovědět 

 19:20:48 09.06.2003
A ten prapor s maglajzem nebo bez?
morphodpovědět 

 qwert14:25:51 19.11.2003
nemaš nějaký takový podobný cviky na nohy tim myslim po kterejch bych nemoch dva dny chodit jako tady po těch
pavlisodpovědět 

 shyb o jedne ruce11:02:27 01.10.2004
Nevite nekdo jak se da natrenovat shyb na jedne ruce diky cus
odpovědět 
 Re: shyb o jedne ruce12:32:20 01.10.2004
předpokladem je dle mého názoru udělat alespoň 20 shybů v kuse. POtom si vemeš Gumu, přivážeš na hrazdu a jednou rukou se držíš hrazdy - na ní se ušís shyb a druhou se držíš gumy - tu stále změkčuješ až to uděláš bez opory - to je jeden ze způsobů.
Osobně jsem to jednou zkusil na pravé a šlo to hned, na levou jsem potom začal s fixama na jedné ruce ve všech různých polohách a postupně jsem se odkudkoliv zvedal a bylo to.
když uděláš těch dvacet a více v tahu, tak je to jen o koordinaci svalů - takže den nebo pár dní zkoušení - je to easy:-)
BBodpovědět 
  Re: shyb o jedne ruce17:33:15 01.10.2004
diky
odpovědět 
   Re: shyb o jedne ruce20:44:55 31.12.2004
kde sezenu takovou hrazdu lool? :)
twihoodpovědět 
  Re: shyb o jedne ruce21:59:10 10.01.2005
Není to tak úplně pravda, že je předpokladem udělat 20 shybů, aby jsi udělal jeden na jedné ruce. Musíš oddělit maximální sílu od vytrvalostní a pokud mluvíš o 20 shybech, pak se o vytrvalostní sílu zcela jistě jedná. Naopak 1 shyb je jednoznačně síla maximální. Já třeba udělám na pravé ruce 2 shyby, ale vkuse na obou kolem 15. Jinak tvoje metoda s gumou je dobrá, ověřená. Další metoda (tzv. brzdivá) byla v článku zmíněna. Jinak prapor je v pohodě :)
tomodpovědět 
   Re: shyb o jedne ruce23:07:25 10.01.2005
Tak to fakt nechapu, jak to delate... Ja udelam na obou 28, ale na jedne nemam vubec sanci...
jAodpovědět 
    Re: shyb o jedne ruce06:13:24 11.01.2005
Dalsi metoda je,ze se drzim jednou rukou madla ve visu na boldrovce a druhou se drzim o neco nize mensiho chytu a delam shyb. Postupne ten mensi chyt je nize a nize a taky treba stale mensi az nam pomaha jen v konci cviceni, dotazeni shybu. No a pak se uz to jde i bez nej.
odpovědět 
   Re: shyb o jedne ruce07:38:20 11.01.2005
Souhlasím s tím že 20 shybů už je vytrvalostní síla. Nicméně aby ti stačilo méně je třeba nějakým jiným způsobem zkoncentrovat svaly - as to jedině jiným posilováním. U mě bylo těch 20 přibližně takové kvantum že jsem i přez relativní netrénování maximálky dosáhl síly potřebné k tomu se zvednout.
Myslím že více než o síle je too koordinaci správných svalů. Ale to co z toho plyne je dobrý - jakmile jej jednou uděláte, tak už jej tam lze poslat skoro vždy, i když se ti dost rapidně sníží počet shybů které uděláš v kuse(např. tím že netrénuješ.) - moje maximum bylo jednou 3 - po 8 pivech to tam šlo samo - druhej den jsem nemohl hejbat rukou:-)
BBodpovědět 
 Re: shyb o jedne ruce14:38:34 07.03.2005
Dobrej trénink na shib na jedný ruce, jsou shyby se závažím zdarec
xXxodpovědět 
  Re: shyb o jedne ruce14:30:30 23.10.2005
ne tak docela,ke shybu na jedny maš uplně jinou fyziologii pohybu,lepší je závaží na kladce-zezačátku zvedáš závaží,pozdějc sebe.
vikodpovědět 

 ako na to16:56:15 22.02.2005
Pripájam sa k tým, ktorý sa o tomto článku vyjadrujú pochvalne.
Predca len mi tam chýba nejaký konkréntnejší "rozpis". Teda sú tam popísané cviky, ale nieje tam ako by sa dali/mali skombinovať do nejakého tréningu. Ďalej, koľko krát do týždňa by sa mali vykonávať, aby mali účinnosť, či sa majú vykonávať v samostatný deň či v deň lezenia a ak hej tak či po ňom alebo pred ním. Viem, alebo čítal som že je to s tým tréningom tak, že je to dosť individúálne záležitosť ale ja mám v tých veciach čo som tu písal trocha chaoz.
Marekodpovědět 

 prosím poradit23:11:29 01.07.2005
Zdravím. Chtěla bych poprosit o malou radu. Je mi 16  let :), asi před dvěma měsíci jsem začala s lezením a chci se zeptat, jestli je nějakou překážkou dynamická postava. (Provozuji totiž ne zrovna vytrvalostní sport). A pokud ano, zdali se dá nějakým tréninkem svalová hmota zredukovat. Je-li to vůbec možné. Většina lezců jsou totiž hotoví "pavouci". Děkuji předem..
Petraodpovědět 
 Re: prosím poradit10:01:42 01.09.2005
dynamická postava - to znamená že jsi nařvaná jak doga? to problém nebude:-)
Jinak a vážně: když člověk nemá přílišnou nadváhu tak nemá problém, vychrtlíci mají občas víhodu ale né vždy. Svalové hmoty bych se ale v žádném případě nezbavoval.
odpovědět 
  Re: prosím poradit21:28:29 23.10.2005
no každopádně je dobrý dělat shyby v kombinaci s klikama který docela dost posilujou břicho a celkovou "korbu" což je moc dobrý pro lezení. Třeba prapor a váha jsou dost o břiše.. každopádně když má člověk moc hmoty je potřeba ji redukovat tím že se zůží svalová vlákna ale počet zůstane. jiný cviky, to je vše
malej bejkodpovědět 
 Re: prosím poradit21:36:19 23.10.2005
V 16 jde vsechno. Pozdeji zbyva jenom .."nezrat" ovsem k tomu uz zase neni moralka:):(
P.S. Co je dynamicka postava?
lacoodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Auto lezec
 Databáze cest:
Všechny cesty (132727)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Princezná Elsa 8a Súľov
Siracusa 7c+ Siurana
Las Caquitas De Nazarten 7b Chulilla
Pocketed Wall 7a+ El Chorro
Bubble Rock 7b El Chorro
Nově komentované:
Princezná Elsa 8a Súľov
Princezná Elsa 8a Súľov
Animaculos De La Placa 7b Chulilla
Las Caquitas De Nazarten 7b Chulilla
Pýcha A Pád 6A Vesecký Yosemite

 Nově v diskusi:
Re: Hodinky na Rovišti | Bridwell - posledne interview s legendou | Re: Hodinky na Rovišti | Re: Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Re: Hodinky na Rovišti |

 Nové komentáře:
Re: Co na to rict? | OH ne! | Re: Masirka | Re: prezentace | Co na to rict? | Re: Masirka | Re: Kokot | Re: Seriál | Re: Čím se teda živí stavěči cest? | Re: Zákaz psu |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (138)
Aj my sme Tatry ! (73)
Adam Ondra: Road to Tokyo #1 (40)
Chorvatsko - Hvar – Cliffbase (30)
Pozvánka na “Holé spáry v Holešovicích 2019“ (4)
MČR v rychloledolezení vyhráli Milan Dvořáček a Aneta Loužecká (3)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (2)
Wadi Rum - Morning sun street (2)
Zbytečná smrt ? (1)
Světový rekord evidovaný v České republice (1)

 Nově v inzerci:
Dynafit TLT 5 | La Sportiva | Skialpové boty SCARPA Maestrale RS 2.0 vel. 29.5 | Spolulezení Brno | prodám lyžařšké kalhoty S | pánské lezecké boty Rockpillar Diamond velikost 44 | skialpy Hagan Y wai drive | REZERVOVÁNO - Ocún Paddy Incubator - 2x použitá - stav NOVÉ! | Asolo Alta Via GV vel.: EU47/UK12 | Statická a dynamická lana |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 2101 
 zimní čas 
 1093 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.