LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Když nevíš kudy dál, tak namáguj.
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Ledy
 Skialpy
Knihy
Nové průvodce světových oblastí na Lezci
Vychází nové vydání knihy Julia Kugyho: Ze života horolezce
Nové průvodce světových oblastí

Závody
4.Makak boulder kolotoč (15.02)
Skialp night Říčky (16.02)
Mistrovství ČR v ledolezení rychlost (16.02)

Žebříček
Cesty:
36.Nosáľ 10237
37.Krupař 10219
38.Gendová 10200
Bouldry:
36.Běhounek 8809
37.Jurečka 8800
38.Balabán 8800
Hory:
12.Podškubka 4377
13.Fajkoš 3806
14.Ondrášek 3499

Výsledky
SP v ledolezení Francie (07.02)
SP v ledolezení Itálie (01.02)
SP v ledolezení Švýcarsko (24.01)

Deníčky
4590 lezců
730201 cest
Nové přelezy:
Noia Nom 7c
Caquitas D 7b
El Patron 7c+
Mi Primo E 7b+
Máquina Cu 7a+
Centipede 7c
Les Cheval 7c
First Bloo 8a
La Moya 7b
Mise En Pl 8a

Stěny
Rock 'n' Wall - Plzeň
Big Wall - Praha 9 - Vysočany
Boulder Bar - Praha 7

Prodejny
Outdoor Centrum Rock Point Perštýn - Praha 1
Outdoor Centrum Rock Point Poříčí - Praha 1
Rock Point OC Olympia - Brno

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Duševní trénink - přeloženo z ročenky 8a

Článek je volným překladem článku "Mental" z ročenky 8a (2006) (www.8a.nu) a zabývá se duševním nebo přesněji ideomotorickým tréninkem.

Duševní – ideomotorický trénink

Co když je možné ovládnout svůj mozek tak, že až nastoupíš do nějaké těžké cesty nebo boulderu, přepne se do jakéhosi lezeckého režimu? Představ si, že by něco takového bylo možné - absolutní soustředěnost a žádný strach od prvního do posledního kroku. Adam Blomberg se na toto téma v následujícím článku zaměřil. Na to, jak pracuje mozek pod stresem, jak se s ním vypořádat a stát se lepším lezcem.
Málokdo ví, že nejrychlejší cesta, jak se v lezení zlepšit, je ovládnout svoji mysl. Duševní aspekty lezení jsou široce známy, ale jen málo lezců doopravdy trénuje a rozvíjí svoje duševní a psychologické schopnosti nějak strukturovaně, propracovaně. Duševně silní jedinci to obvykle zvládají, vědí jak na to, ale zbytek z nás musí dál bojovat se stresem, bát se zpocenými dlaněmi, tlukoucím srdcem a zrychleným dechem. Ale nemuselo by to být takhle napořád. Mysl se dá trénovat stejně jako tělo, i když jsou pro to jiná pravidla a jiné metody.

Soustředění–„zóna“

Ideální stav mysli je 100% soustředění na práci rukou, na chyty, které držíme. Nebýt rušený věcmi, které se dějí kolem, vlastními myšlenkami, ani pocity strachu, úzkosti nebo nejistoty. Tento stav mysli je obvykle nazýván „zóna“, neboli místo, kde jsme plně koncentrováni na lezení. V tomto stavu může výkonnostní lezec dosáhnout svého maxima a tradiční nebo rekreační lezec ovládnout své obtíže a strach z lezení bez nadměrného stresu a obav. Problém je, že do tohoto stavu se většina lezců dostane zřídka. Nejlepší by bylo, aby existoval nějaký pomyslný knoflík, který by nás do tohoto stavu jednoduše přepnul. A dobrá zpráva je, že takové knoflíky, které umožní zlepšení naší duševní připravenosti a schopností, existují.

Mozek

Stresové situace jsou pro nás výzvou. Pod velikým stresem (kterého je lezení plné) jsou některé důležité části našeho mozku v útlumu a kontrolu a řízení převezmou  „ lezecké programy“. Chování těla jako je vysoký tlak, zrychlený tlukot srdce, intenzivnější dýchání, „tunelové vidění“ apod. jsou účinky tohoto programu. Tyto pocity dávají prostor pro negativní myšlenky a ty potom pro pochybnosti nebo strach. To je příčinou toho, že vystaveni tlaku každý čas od času selžeme, chybujeme nebo alespoň plýtváme naší duševní energií. Často prohlašujeme, že nejsme dost silní, jsme málo nebo až moc vysocí. Ale většinou je řešení pouze ve stavu naší mysli. To je ten problém. Náš mozek je pod stresem a to může být těžké změnit. Ale to, co můžeme dělat, je nahradit „špatné programy“, které nás omezují, těmi dobrými, které nám pomáhají se koncentrovat a setrvat v „zóně“, v absolutním soustředění.

Praktický ideomotorický trénink

Jednáme podle toho, jak to máme uvnitř zakódované a naučené, ne podle toho, jaká situace  doopravdy je. To je důvod, proč musí mít lezec čistou hlavu a jasné představy o úspěšném přelezu v svém vnitřním programu. To je to, co určuje náš směr, to, co nás řídí. A pro to, abychom byli schopni si to v hlavě srovnat a přepnout, potřebujeme, aby naše tělo i mysl byla v pohodě. Čím víc se dokážeme uvolnit, tím větší máme šanci si to v hlavě srovnat. Možnost navození pozitivní lezecké nálady popsaná v článku se nazývá „kotvení“ (angl. anchoring). Tato myšlenka spočívá v zafixování dobrých pocitů z přesného přelezu v našem mozku a potom, při odchylování, vyvolání tohoto ideálního stavu a pocitu zpět použitím nějakého jednoduchého impulzu nebo asociace.

Uspořádání impulzů, „kotev“

Při sestavování těchto pomyslných pomocných impulzů může být použito následující.
• Zvol si svůj jednoznačný a jednoduchý spínač (impulz) jako je cvakání karabiny nebo stisknutí palců u nohy.
• Uvolni se co nejvíce to jde (v sedě nebo v leže), tak abys nemohl být vyrušován a pusť si třeba nějakou hudbu.
• Vytvoř si svůj vnitřní film ideálního přelezu nějaké super cesty (snaž se to představovat co nejvíce realisticky, musíš to vidět i cítit).
• Ukotvi si tento svůj pocit v paměti zvoleným impulsem. Hlavní je načasování. Několikrát si to zopakuj.

Tohle by se mělo stát součástí tvého pravidelného tréninku několikrát za týden. Každá lekce by měla trvat tak 20-30 minut.

Používání  impulsů a asociací

Spuštění impulsů bude poslední věcí, kterou uděláš,než se vydáš na svůj RP přelez, pokus o OS nebo během závodů. Než se pustíš do nějaké těžké cesty, ujisti se,  že jsi vnitřně připravený. Zahřej se, uvolni se, představ si své pohyby, věř si a potom se vydej do „zóny“ s použitím svého impulsu, teprve potom začni lézt. Rozděl si cestu na části, vylez první část, zastav, odpočiň si a uvolni se, opět použij svůj spínač a pokračuj. Takhle pokračuj dokud to nevylezeš, a nebo dokud nespadneš.


Hromadění impulzů

Po úspěšném přelezu (kde jsi cítil „zónu“) si vždycky uchovej dobré pocity a několikrát si je ulož ke svému impulzu. Tím se staneš silnější a jistější.

Způsobem lezeckého tréninku je samozřejmě jen lezení. Přelez způsobem RP nejlepší způsob, jak postupně zlepšovat duševní schopnosti. Snaž se uplatnit svůj ideomotorický trénink,  využívej svoje vlastní asociační spoje a spouštěcí impulzy vždy, když lezeš cestu RP. Pak můžeš vyzkoušet, jak se ti podařilo ovládnou tvou mysl tím, že si vylezeš nějakou cestu na OS, jako něco neznámého a maximální výzvu. Začni trénovat svůj mozek. Slibuji ti, že se zdokonalíš  a budeš si užívat lezení více než kdy jindy……

Adam Blomberg (8a Yearbook)

Pozn.
Možná jsem někde nenašla ty správný slova (třeba to stále se opakující kotvení a kotva), ale snad to celkově dává smysl. Jiřina


www.8a.nu   [úpravy] 16:39 22.03.2007Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 pozn.16:45:01 22.03.2007
Ten článek byl přeložený a umístěný na lezce se souhlasem redakce 8a.
Jiřinaodpovědět 
 Re: pozn.17:12:26 22.03.2007
Pěkné,děkujeme ti za překlad :-)
Radekodpovědět 

 Je to v hlavě18:40:19 22.03.2007
Jo jo, lezení musí mít člověk v hlavě... Jak je to podle vás s poměrem složek úspěšného výstupu - mysl-technika-síla? Řekl bych tak 50-30-20. Souhlas?
VVlkodpovědět 
 Re: Je to v hlavě22:12:35 22.03.2007
vidím to stejně a u mě je to tak 70/20/10
Jirinaodpovědět 
 Re: Je to v hlavě13:22:19 23.03.2007
U me je to tak 5 - 5 - 90. Jenze tomu odpovidaji vykony :-(.
Ondraodpovědět 
  Je to v hlavě09:36:21 28.03.2007
vzhledem k tomu ze jsem na vcerejsich zavodech totalne ztroskotal jen kvuli psychice tak ja bych to hodnotil cisly 85-5-10 je to fakt v hlave...
cerfodpovědět 

 t18:40:57 22.03.2007
po pravdě takto trénuju několikrát za den:-) Nemusím u toho ani ležet a když si vzpomenu tak mi jezdí i mráz po zádech...  :-)
R2odpovědět 
 Re:18:48:25 22.03.2007
Venku je hnusně, nikam se mi nechce z tepla domova.Ječtě tak do hospody,ale stěnku dnes vypustím.Dám si klobásku a budu dnes asi aplikovat jen mentální trénink.Snad se nepřetrénuji.
R.odpovědět 
  Re:19:09:35 22.03.2007
U nás v lokále to nazýváme lezení od stolu.
Když se debata protáhne, tak doslova odlezeš počtyřech.
Honzaodpovědět 
   Re:08:38:33 23.03.2007
Ja jsem zjistil, ze 90% uspechu je ve vyzive, tak uz se venuju jenom tomuto odvetvi... :-)
PBodpovědět 

 8a22:25:07 22.03.2007
Tak teď jsem našla v mailu, že mám ještě více zdůraznit, že se jedná o materiál z 8a, tak jsem připojila více odkazů :-)
Jirinaodpovědět 

 pisk07:19:46 24.03.2007
mě osobně pomáhá když si před lezenim pískám a usmívám se
adamodpovědět 

 Super článek.20:25:04 04.02.2010
Děkuju....mám přesně problém v tom, že se zaseknu v jednom bodě a nevidim kudy a kam.Většinou jsou to situace, kdy mám před sebou vyčnívající skálu proti sobě třeba půl metru a já bych se měla dát do strany oblízt to.Vždycky si říkam v tu chvíly, že je to nemožný a vim, že si to říkam špatně.Ale v tu chvíly s tim nic neudělám.tak snad mi to pomůže.
Petraodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu
 Foto dne:

Morning sun street, 7c+
 Databáze cest:
Všechny cesty (132726)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
Siracusa 7c+ Siurana
Las Caquitas De Nazarten 7b Chulilla
Pocketed Wall 7a+ El Chorro
Bubble Rock 7b El Chorro
El Patron Del Nal 7c+ El Chorro
Nově komentované:
Animaculos De La Placa 7b Chulilla
Las Caquitas De Nazarten 7b Chulilla
Pýcha A Pád 6A Vesecký Yosemite
Pýcha A Pád 6A Vesecký Yosemite
Noia Nom 7c Siurana

 Nově v diskusi:
Re: Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: skialpy pro dítě | Re: Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Re: Hodinky na Rovišti | Re: Hodinky na Rovišti | Re: skialpy pro dítě | Hodinky na Rovišti |

 Nové komentáře:
Re: Masirka | Re: prezentace | Re: Čím se teda živí stavěči cest? | Re: když se řekne A, je nutno říci B. | Re: Masirka | Re: Masirka | Re: Čím se teda živí stavěči cest? | Re: Masirka | Re: Masirka | Re: prezentace |

 Kde to vře:
Péřovka Lightline Jacket pro lezce od Mountain Equipment (151)
Aj my sme Tatry ! (67)
Adam Ondra: Road to Tokyo #1 (32)
Chorvatsko - Hvar – Cliffbase (26)
Pozvánka na “Holé spáry v Holešovicích 2019“ (4)
Wadi Rum - Morning sun street (4)
MČR v rychloledolezení vyhráli Milan Dvořáček a Aneta Loužecká (3)
Závody "HANGAR MASTERS" v boulderingu (2)
Zbytečná smrt ? (1)
Světový rekord evidovaný v České republice (1)

 Nově v inzerci:
Spolulezení Brno | prodám lyžařšké kalhoty S | pánské lezecké boty Rockpillar Diamond velikost 44 | skialpy Hagan Y wai drive | REZERVOVÁNO - Ocún Paddy Incubator - 2x použitá - stav NOVÉ! | Asolo Alta Via GV vel.: EU47/UK12 | Statická a dynamická lana | Prodám různé druhy karabin | lezení | parťák na 24-hodinovku horolezců |

 Anketa:
Který čas byste chtěli zachovat?
 letní čas 
 2084 
 zimní čas 
 1084 

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  ochrana osobních údajů       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.