LEZEC  OBCHOD  DISKUSE  INZERCE  ANKETY  ODKAZY  PRŮVODCE  MAPY  FOTKY  VIDEO 

 jméno

 heslo 

 Registrace   |   Bacha, bacha! Jistíš? Dávej pozor! Jisti, jisti! Vole jisti, bacha! Lezu, jo? Lezu! Těžký to bylo, těžký ty vole!
Hledání cesty

Hledání na Lezci

 Metodika
 Trénink
 Oblasti
 Reportáže
Knihy
Kniha Kamarád ze skal o Joskovi Smítkovi znovu vychází
Leonidio, Řecko
Gimme Kraft! AIR: 2. díl populární tréninkové bible pro lezce

Závody
SP Edinburgh (23.09)
SP Wujiang (07.10)
SP Xiamen (14.10)

Žebříček
Cesty:
1.Ondra 13922
2.Pail 11600
3.Vopat 11473
Bouldry:
1.Stráník 11450
2.Stráník 10875
3.Ondra 10828
Hory:
1.Zaoral 7062
2.Šuraba 6358
3.Skopec 5620

Výsledky
Rockmaster (26.08)
ČP Rock Point Boulderzávody 2017 (25.08)
SP Arco (25.08)

Deníčky
4361 lezců
652456 cest
Nové přelezy:
Vertikální Xb
Pan Domácí 7C+
Spartacus 7b+
Levý Dírky 7C
Ztracený S Xb
Bumerang 9+
No Limit 9+/10-
No Limit 9+/10-
Weltmeiste 9-
Lustikus 9-

Stěny
DDM Domino - Hronov
TJ Jiskra - Nový Bor
Boulder sokolovna Hrušovany - Hrušovany u Brna

Prodejny
Ing. Jan Zavadil - PROFITSPORT - Plzeň
SAMBAR sport Kladno - Kladno - Kročehlavy
KIWI - svět map a průvodců - Praha 1

Kontakt
REDAKCE:
standalezec.cz
ŠÉFREDAKTOR:
jirkaslezec.cz
INZERCE:
standalezec.cz
IT:
hoplezec.cz

Vivat Biancograt!

Po loňském nezdaru, kdy jsme se pro nepřízeň počasí a napadnuvší půlmetr sněhu vrátili ze sedla Prievlusa, padá rozhodnutí vylézt legendární hřeben během prodlouženého víkendu koncem letošního září.

V zájmu  efektivity, rychlosti a pružnosti jsme se rozhodli lézt jen ve dvou, zato však s prověřenou důvěrou jeden v druhého. Den před odjezdem se nám znenadání ozývá kamarád Jirka, který se vždycky rád podívá do Švýcar a poskytne nám prý potřebnou podporu zdola. Takže ve středu navečer opouštíme matičku Prahu a kolem páté ranní už stepujeme v šeru parkoviště dolní stanice lanovky Bernina-Diavolezza. Jsou asi dva stupně, do odjezdu lanovky zbývají asi tři hodinky, takže se stihneme ještě trochu prospat. Plán je jasný, vyjet první lanovou na Diavolezzu, aklimatizační túrka směr Piz Palü (uvidíme, kam dojdeme) a odpoledne opět lanovkou šup do údolí.


Piz Palü z terasy Diavolezza


Kdyby se to někomu nelíbilo, tak vězte, že jsme si ten krpál vyšlápli loni a není o co stát. Půjde s náma i "podpora" Jirka, který ještě nikdy nebyl na ledovci (jen na Jungfraujochu), ani nebyl navázán na laně, avšak celý výlet bere s humorem, elánem a nadšením. Po osmé ranní stoupáme s pár nadšenci a asi tunou zmrzlého rösti na prosluněnou Diavolezzu a kolem deváté už jsme na ledovci pod Piz Palü.


Séraky ledovce Diavolezza


Jdeme úplně nalehko, Jirka má džíny, kšiltovku, batůžek, sedák a pak...už nic. A proč taky, cesta na Piz Palü se od loňska výrazně nezměnila, vše je přimrzlé, zkrátka pohádka. Pohodovým tempem vystoupáme nad sérakovou hradbu a v polovině výstupu na Palü to po výživném (podle Jirky proso) obědě obracíme. Času máme až až, takže fotíme a já na plochém místě ledovce vytahuju talíř na frisbee...


Polední idyla na ledovci Diavolezza


Ráno vsáváme asi v deset, před sebou dnes máme jen výstup na chatu Tschierva, kde jsme si s týdenním předstihem rezervovali nocleh. Po loňském, ne zrovna nejpříjemnějším bivaku na ledovci pod sedlem Prievlusa, se nám toto řešení jeví jako nejlepší. Jirka to na půli cesty otáčí a se soukromým programem na sobotu si to štráduje zpátky do kempu. Na stejném místě se z tabulky dozvídáme, že chata je otevřena pouze do 30.9., takže jsme zase jednou měli kliku. Na chatu dorážíme asi v pět a dozvídáme se, že stejný cíl jako my má asi ještě dalších pět lezeckých dvojek. Zbytek večera fotíme, relaxujeme a po skvělém kuřeti na paprice a teplé! dvouminutové sprše za necelých 100 korun jdeme o půl osmé na kutě...


Hřeben Bianco od chaty Tschierva


Po druhé ranní nám decentní bzučení telefonu oznamuje náš den D a tak vstáváme, rychle se balíme, něco pojíme a ať už jsme na kopci. Kvůli přílišnému natěšení a dvěma neurvalým týpkům s NSR jsme se totiž vůbec nevyspali. Vyrážíme ve tři čtvrtě na tři, zatím jsme sami, nad náma hvězdná obloha, teplota lehce nad nulou, paráda. Asi dvě třetiny cesty v morénách a skalách nad ledovcem Roseg se nám daří držet směr podle odrazek - jsou úplně stejné, jaké lemují švýcarské silnice. Po poslední třetině, kdy bloudíme v asi 100 metrovém pásu neustále nahoru a dolu, se konečně dostáváme na ledovcové plató nad sérakovou hradbou, kterou jsme loni neznalí poměrů procházeli. Bloudění nám nějaký ten čas sebralo a tak nás dochází první, patrně švýcarská dvojka, která šla hřeben jako my loni, avšak s větším úspěchem. V polovině svahu do sedla Prievlusa se začíná rozednívat a nás vítá známý zlom, táhnoucí se napříč celým svahem ledovce. Prvních deset metrů je celkem vostrých, sklon tak 70°, čistý led, nic moc. Zmiňovaná dvojka jde první a jistí to přes šrouby. My se to rozhodujeme risknout a děkujeme prozřetelnosti za lezecký cepín, který teď výrazně pomáhá smekajícím se chodeckým mačkám. V tu chvíli se za náma objevují zmínění týpci z NSR, kteří mají výbavu na kolmý led a jako jediní se tak rozhodují lézt svahem až do sedla. Ostatní včetně nás uhýbají na klettersteig v levé části stěny. Moc se nám do vzájemného jištění nechce, ale když vidíme, že celá cesta sestává pouze z kramlí pokrytých asi půlcentimetrovou vrstvou vodního ledu stejně jako skála všude kolem, lezeme to v mačkách a občas nějaký ten štand pro klid duše dáme. V pohodě dorážíme do sedla Prievlusa, dáváme chvilkového dáchla, pozorujeme dvojky pod náma na ledovci a po jednom redbullu, který nám skutečně za chvíli dává křídla, nastupujeme s odhodláním do skal vedoucích k začátku Bílého hřebene. Vše probíhá standardně, kruhy jsou tam, kde je člověk čeká, případně to spraví jedna či dvě smyce. Vychází slunce a po půlhodince se konečně objevuje to, kvůli čemu se sem vlastně leze. Bílý hřeben, famózní Biancograt.


Biancograt ze skal nad sedlem Prievlusa


Linie meandrující k modré obloze působí fantasticky, ani moc malá, ani moc velká, zkrátka tak akorát, aby si ji člověk náramně užil. Cesta je poměrně vysněžená, stopy díky rychlejším kolegům jakštakš prošlápnuté, není co vytknout.


První metry Bílého hřebene


U první výraznější skalky před samotným výšvihem dáváme pauzu, něco pojíme a hlavně fotíme, když už se sem s tou zrcadlovkou vláčíme. Míjí nás další dvojička, čas máme ale dobrý, takže žádný stres. Celý hřeben je jedna velká impozantní vyhlídka, nalevo i napravo tisíc metrů na ledovec, tohle prostě můžu.


Impozantní ledovcové splazy Diavolezza a Morteratsch


Někdy je hřeben úzký pouhý půlmetr, posléze se trochu rozšiřuje, aby se ve střední části proměnil ve strmý ledový výšvih. Na šrouby to ale není, jen si to chce, jak všude správně píší, dávat pozor, kam člověk šlape. Takže fyzicky pohoda, psychicky poměrně náročná záležitost. Jak se blížíme k předvrcholu Piz Bianco, kterému do čtyř tisíc chybí pouhých pět metříků, počasí se začíná poměrně rychle měnit k horšímu.


Předvrchol Piz Bianco halící se do mraku


Na vrcholu Piz Bianco panuje už ta pravá bílá tma a na návětrné straně to nepříjemně fouká. Na nějaké vylepšení to nevypadá, a tak nedůvěřivě štandujeme do prvních délek skalního hřebínku k samotnému vrcholu Piz Bernina. Tenhle oříšek by za "ranního" počasí byl jistě příjemným zpestřením, ale teď, když není vidět skoro na krok, prudce se ochladilo a duje nepříjemný zápaďák, to zas taková dávačka nebude.


Začátek vrcholového hřebínku z předvrcholu Piz Bianco


Dnes plánujeme stejně jen sestup na bivak Marco e Rosa, takže hlavně nic neuspěchat, tady se prý spleteš jen jednou. A tak vyndáváme sadu smyc, štandujeme a jistíme. Někde jsem četl, že hřeben je dokonce přejištěn, ale to se asi vztahovalo k prvním skalám nad sedlem Prievlusa, protože tady na kloudný kruh narážíme spíše sporadicky. Třeba za to může taky ta mlha, nicméně dvakrát použijeme i vklíněnec. Stále slyšíme kolem nás někoho šprechtit, patrně před náma, ale moc se jim s námi komunikovat nechce. Před závěrečným výšvihem nás sice nepřekvapila strmá věž, kterou si z popisů cesty jasně vybavuju, ale zapomněl jsem, zda se přelézá, nebo obchází. Jelikož dole je jen mlíko, jdeme přes věž. Ta se sice ukazuje jako nejnáročnější část celé cesty, ale nic hrozného to nakonec nebylo. Až na počasí, pěkně nám z toho na štandech mrznou prsty na nohou. Po notné "chvíli" dolézáme, ani nevím kdy, na vrchol Piz Bernina, který mně vyloženě zklamal. Prostě tam byl i nebyl. I když by to tak asi mělo být, těšil jsem se na nějaký kříž, madonku, zkrátka na nějaký důkaz, že jsme v tom mlíku skutečně dosáhli cíle. Pavel je trochu nervózní z časového presu, do kterého jsme se mezitím dostali, odmítá vytahovat foťák na vrcholové foto i se zapsat do vrcholové knihy a navrhuje okamžitý ústup. Nechci se moc hádat, takže hurá na hřebínek Spalla. Dolů to jde celkem rychle a po asi paterém slanění (jednou dokonce od kruhu ke kruhu) se dostáváme na ledovec. To už je téměř tma, takže nasazujeme čelovky, z vytištěné pětadvácy (chtěli jsme zase ušetřit) studujeme polohu bivaku a po asi půl hodince bloudění jej podle stop taky nacházíme. Osádka přívětivá, postele krásně vymrzlé, ani se nám nechce nic kuchtit, takže po chvíli debaty, co že jsme to vlastně vyšplhali, příjemně unaveni po dvou dnech téměř beze spánku spokojeně usínáme...

Ráno dáváme vědět Jirkovi, ať nás čeká až odpoledne, a spolu s pěti dalšími lidmi po deváté vyrážíme na vysněžené pláně Bellavista, kde se boříme téměř po kolena do čerstvého prašanu. Počasí se naštěstí umoudřilo, nebe je opět modré, slunce pálí, vzduch křišťálové čistý, co víc si přát.


Hřebínek Fortezza pod pláněmi Bellavista


Pak už jen slanění hřebínku Fortezza, kde se naše stíny promítnou do mlžného oparu a kolem hlav se nám vytvoří duhová svatozář, a o hodinku později už bez maček navázáni na jedno lano "sbíháme" rozbředlý ledovec Fortezza směrem ke skalám nad ledovcem Morteratsch.


Ledový Labyrint ledovce Morteratsch


Tady už jdeme po cestě, dáváme do báglu veškerou výzbroj a ledovec Morteratsch již zdoláváme zcela nalehko a v lehkém poklusu. Kolem třetí odpoledne opouštíme ledovec a po šťastném shledání s naproti jdoucím Jirkou dorážíme spokojeni a plni nevšedních zážitků do kempu Plauns u Morteratsche. Po dvou hodinách jej opouštíme a přes bezcelní zónu Livigno, která navzdory dlouholetým protestů ze strany EU stále funguje, jedeme nabaleni patřičným proviantem (litr Baileys za 260 Kč!) domů. A taky doufáme, že podobný hřebínek bude v Alpách ještě minimálně jeden. Mám takové tušení, že Nordgrat na Weisshorn to jistí...

P.S. Jen taková zajímavost. Tipněte si velikost morénou hrazeného jezera na fotografii 7. Fotografie 11 pak bude pro mnohé určitě překvapením!

Tomáš "Little Hero" Hrdinka

Tomáš Hrdinka   [úpravy] 01:10 31.10.2006Tisk 

Reklama:


Související články:

Komentáře

     
...nové příspěvkyNový komentář 

 super08:07:16 31.10.2006
Super, gratulace k vystupu:)
Bedrichodpovědět 
 Re: super18:37:25 31.10.2006
pěkné, inspirující...
Ondraodpovědět 

 Díky12:12:58 01.11.2006
Nebudeš mít sice nejvíc komentářů, ale takovéto články jsou důvodem proč na lezce chodím. Takže dík a gratulace.
Martin Kamarádodpovědět 

 radost pocist si12:45:31 01.11.2006
krasny fotky....a pekny clanek!
dik, ten "chutnal" :)
MLOKodpovědět 
 Re: radost pocist si13:01:26 01.11.2006
Tak to je něco pro mě. Super fotky, hezká akcička, škoda toho počasí na vršku ale i tak pohoda...Todle můžu, je to moje krevní skupina, tyto akce. Divím se že nekřičí lezci, že to sem nepatří. Jak nevisíš za dva prsty někde tak to neni žádnej výkon...sem už bohužel raději nic nepíšu :-( ale rád počtu...) díky za motivaci.
Jardaodpovědět 

 Libi....!15:51:37 01.11.2006
Clanek presne podle meho gusta, diky za nej...!!
silesiusodpovědět 

 paráda22:21:13 01.11.2006
Džíny, kšiltovka, hmmm... Ale jinak parádní výkon. My to lezli celej den (oslíci..), od Piz Bianco potmě a bivakovali jsme přímo na vršku (trošku nám k tomu sněžilo zdola nahoru ;-) Sestup v mlze přes Fortezzu byl taky docela pochod smrti. Doooost dobrý!
PS: Zkuste Mt.Dolent, arete Gallet, ;-)
Glutonodpovědět 

 Vsichni na Biancograt :-)15:21:18 06.11.2006
Pekne napsano. Koukam, ze se letos roztrhnul pytel s prelezanim Biancogratu. Tady je to taky a dokonce i s videem - http://cestovani.havran.info
odpovědět 

 smekam17:54:18 06.11.2006
Gratuluju ke krasnymu vystupu, je to super napsano :)
samecekodpovědět 

 Skvělej článek12:28:43 09.11.2006
Čtivě napsáno, umně vyfoceno. Díky příjemné počteníčko.
 jirkasodpovědět 
 Re: Skvělej článek14:41:12 01.12.2006
paradni kopec,. taky sem tam byl před roky ale lezli jsme jinou cestou, dik za informace bileho hřebene skvěle fotky
Jaodpovědět 

 Pěkné10:15:16 02.01.2007
Byl jsem na Piz Bernině loni v červnu.
Šli jsme to ale z Italské strany a i odtud to bylo výživné. Vrchol mě jako Tebe příliš nenadchl. Rozhled jsme ale měli skvělý.
Díky za článek.
Olson.vsodpovědět 

Lezec.cz je hlavním mediálním partnerem ČHS na internetu

 Návody:
Jak psát na lezce ...
Lezecké mapy

 Foto dne:

Urban Boulder Race 2017
 Databáze cest:
Všechny cesty (122072)
Top cesty v ČR
Top bouldery v ČR
Nejnovější cesty:
The Fast And The Furious VIIIa Labák - Levý Břeh
El Bebe 7b Bunol
De Burjasot Al Cielo 7a Bunol
Tánatos 7a Bunol
Ty Kluku, Bez Gramu Tuku IXb Labák - Levý Břeh
Nově komentované:
Ručníkový Den 9-/9 Srbsko
Tři Oříšky Pro Popelku 6+ Černá Skála
Inkognito 7A Sněžník
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh
Nejslabší Máte Padáka XIa Labák - Levý Břeh

 Nově v diskusi:
Re: Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích | Přetížený prostředník ?? | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: ferrata na pískovcích | Re: Hydratace (dlouhe cesty v zimne) |

 Nové komentáře:
Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Zase lži | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Omluva za offtopic | Re: Zase lži | Re: Radsi si to ani prehravat nebudu | Re: Svoboda k zamyšlení | Zase lži |

 Kde to vře:
Adam Ondra trochu jinak: Češi si svobody a demokracie neváží (122)
Mistrovství světa juniorů 2017 (82)
Lezecký outdoorový festival na Rabštejně v Jeseníkách (18)
Koloušci v Alpách (16)
Adidas Rockstars 2017: mezi elitou světa Martin Stráník 19. (16)
Slováci vylezli novou cestu v Ak-Su za 9+ 900m do výšky 5239m (12)
Weisshorn 2017, Ostgrat - varianta, obtížnost AD/UIAA III (7)
Klettergarten Lažánky (4)
Iva Vejmolová dala své druhé 8c (4)
ME juniorů v boulderingu ve Slaném - sobota (4)

 Nově v inzerci:
Poutko k cepínu Black Diamond | Cepín Black Diamond Viper tlouk „SLEVA“ | Cepín Black Diamond Viper lopatka „SLEVA“ | Automatické mačky Black Diamond Sabretooth pro „SLEVA“ | Scarpa Vapor | La Sportiva Trango Alp | Pánské boty Millet Friction (MIG1279) | batoh deuter compact exp air 10+4 | spacák Sir Joseph Koteka 500 | Skialpový set Guru + Dynafit Speed |

 Anketa:
Jaký film na Fesťáku 2017 je nejlepší?
 4 Wheel Bob USA 
 437 
 Afghánské odmítnutí CZE 
 322 
 Alpine Route SVK 
 318 
 Alpine Wall Tour PLN 
 290 
 Annapurna 3 - Unclimbed AUT/DEU 
 914 
 Back to heights CZE 
 272 
 Bijící srdce boulderingu CZE 
 351 
 Dhaulagiri, ascenso a la montana blanca ARG 
 312 
 Expedice Gasherbrum CZE 
 303 
 Go Big or Go home! - in search for the perfect wave DEU 
 313 
 Humla ESP 
 300 
 Chasing Niagara USA 
 294 
 Chris Bonington - Life and Climbs ITA 
 284 
 Into Twin Galaxies - A Greenland epic AUT/DEU 
 292 
 Jugando a Escalar ESP 
 292 
 Lezení na písku - sedmdesátá léta CZE 
 544 
 Linka nad Rájem CZE 
 300 
 Malishan - Taiwan Canyoning Expedition DEU 
 289 
 Mar Álvarez. No Logo ESP 
 287 
 Monte Sarmiento - die weiße Diva DEU 
 270 
 Monviso Mon Amour ITA 
 284 
 Mrazivá poezie na jasankách CZE 
 275 
 Norge Lysefjord CZE 
 280 
 Obsesja PLN 
 274 
 Obyčajní chlapci SVK 
 252 
 Prohibido escalar ESP 
 284 
 REEL ROCK 11: Boys In The Bugs USA 
 262 
 REEL ROCK 11: Brette USA 
 268 
 REEL ROCK 11: Dodos Delight USA 
 276 
 REEL ROCK 11: Young Guns USA 
 257 
 Rock Empire 8a: Dvě holky ve velké stěně CZE 
 348 
 Shifting Dreams GBP/FRA 
 259 
 Smím prosit CZE 
 302 
 Spradventure CZE 
 397 
 The Elements CZE 
 279 
 The Eyes of God DEU 
 272 
 The Unknown GBP 
 269 
 Tupendeo - One Mountain, Two Stories CHE 
 275 
 Utečenci do Afriky CZE 
 281 
 W!nteractivity FRA 
 278 


Cestovní pojištění objednejte na Srovnejto.cz.
Mají přímo sekci cestovní pojištění na hory.
 lezec  diskuse  ankety  odkazy  průvodce  fotky  video  *rss*  cookies       ceník reklamy Energy Cloud   NetPro systems, s.r.o.